Strechy najvyššej kvality

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt roofAj keď sa nám pri pohľade na stavbu tento objekt javí ako celok, skladá sa z viacerých častí, ktoré plnia špecifické funkcie. Najdôležitejšiu časť predstavujú strechy. Okrem toho, že strecha chráni objekt pred vonkajšími vplyvmi, dotvára aj celkový estetický vzhľad stavby. Strecha predstavuje najvrchnejšiu časť stavby, ktorá zabraňuje prenikaniu nežiadúcich vplyvov (dážď, sneh, slnečné žiarenie, akustické zvuky) do objektu. Aby však strecha spĺňala svoju základnú funkciu, ktorou je ochrana, musí splniť viacero podmienok. Strechy bývajú podopierané krovmi, ktoré s ďalšími prvkami zabezpečujú jej stabilitu a vyrovnávajú váhu, ktorá sa na nej nachádza. Strecha musí tvoriť s krovom jeden základ, nakoľko si vzájomne „vypomáhajú“. Správny výber strechy je ovplyvnený nielen materiálmi, aké stavebný trh ponúka, ale aj výberom majiteľa stavby. Na stavbách sa používajú rozličné tvary striech, pričom každá z nich má svoje výhody, ale aj určité nevýhody. Medzi základné typy strechy patria:

–          sedlová strecha: na našom území predstavuje najpoužívanejší typ strechy a to z jednoduchého dôvodu – predstavuje najjednoduchší variant ktorý je cenovo najdostupnejší. Sedlová strecha je zhotovená z dvoch plôch, ktoré sa spoločne stretávajú na vrchole strechy. Najčastejšie sa navrhuje v sklonoch od 25 – 45 stupňov, prípadne viac.

–          pultová strecha: jej typickým znakom je prítomnosť len jednej strešnej plochy, ktorá má rozličné sklony. Pultová strecha býva často krát zamieňaná s plochou strechou. Predstavuje veľmi efektívny a ekologický typ strechy – slnečná energia, ktorá prúdi do objektu cez veľké okenné plochy prináša značné energetické úspory.

–      valbová strecha: používa sa prevažne na zastrešenie objektov vystavaných do tvaru L. Je konštrukčne problematickejšia, nakoľko na všetkých stranách pôdorysu dochádza k jej zošikmeniu. Je veľmi podobná sedlovej streche.

–          manzardová strecha: tento typ strechy sa stáva čoraz obľúbenejším. Vďaka tomuto typu strechy je plochu pôdorysu možné maximálne využiť na bývanie a dochádza k využívaniu priestoru podkrovia.

–          stanová strecha: bola veľmi populárna pri výstavbe domov hlavne v 70. a 80. rokoch minulého storočia, dnes ju na domoch nájdeme len naozaj zriedkavo. Najjednoduchšie ju možno ilustrovať na príklad skonštruovania valbovej strechy nad štvorcovým pôdorysom. Všetky strešné plochy stanovej strechy sa na vrchole strechy spájajú do jedného bodu.

–          členitá strecha: je zhotovená z kombinácie sedlovej, valbovej a občas i stanovej strechy. Členitá štruktúra strechy si vyžaduje samotný pôdorys stavby. Okrem toho, že je konštrukčne náročná, musí investor rátať aj s väčšími tepelnými stratami, čo sa následne premietne do zvýšenia jeho výdavkov na vykurovanie.

Trh so stavebným materiálom nám v súčasnosti ponúka neobmedzené možnosti. Pred samotným výberom typu strechy by sa však mal investor popredu poradiť s odborníkom z danej oblasti, nakoľko človek z praxe dokáže zákazníkovi priniesť úplne iný pohľad na vec.