Trstinový cukor

Trstinový cukor sa čoraz viac nachádza v našich cukorničkách. V čisto prírodnej forme je trstinový cukor obohatený o vitamíny a minerály. Podľa odborníkov na výživu ľudí by mal celodenný príjem našej stravy obsahovať najviac 10 % cukrov. Týchto 10% cukrov by mali tvoriť monosacharidy (hroznový cukor), fruktóza (ovocný cukor) a disacharidy – repný či trstinový cukor. Preto ak si svoju kávu či čaj neviete predstaviť bez štipky cukru, použite napríklad prírodný trstinový cukor, ale len v primeranej miere a nie moc často.

Trstinový cukor a jeho výroba

Trstinový cukor sa vyrába z viacročnej rastliny ktorá sa nazýva cukrová trstina. Táto rastlina má listy dlhšie ako 2m a je pestovaná predovšetkým kvôli vysokému obsahu cukru. Jej pôvod pochádza z Novej Guiney. Súvisiaci obrázokNeskôr sa jej pestovanie rozšírilo do Indie a odtiaľ sa šírilo naprieč celým svetom. Cukrová trstina sa najlepšie pestuje v teplých oblastiach celého sveta napríklad na Jáve, Kube, juhovýchodnej Ázii, v Egypte či v Španielsku. Avšak medzi najväčších producentov cukrovej trstiny sa zaraďuje India, Čína a Brazília. Na Slovensku sa táto vysoká rastlina nepestuje. Na výrobu trstinového cukru sú potrebné steblá cukrovej trstiny, pretože sa z nich lisuje šťava. Z tejto šťavy sa získava surový cukor, ktorý má hnedú farbu. Následnou rafináciou sa potom vyrobí čistá trstinový cukor.

Zaujímavosťou je že zo zvyškov cukrovej trstiny sa vyrába papier, izolačný materiál, lepenka dokonca ba aj palivo.

Zloženie trstinového cukru

Zloženie trstinového cukru tvoria v prvom rade sacharidy, bielkoviny, kyselina listová, vápnik, vitamín B3, selén, kyselinu pantoténovú, fosfor, draslík, sodík, horčík či mangán.

V rôznych štúdiách sa názory na trstinový a biely cukor líšia. Niektorí hovoria tak, druhí zasa inak. Trstinový cukor je dobrý vtedy, ak ide o čisto prírodný produkt. Pretože takýto produkt obsahuje aj určité percento melasy. Avšak ak je trstinový cukor iba zafarbený alebo je v ňom pridaný karamel, vtedy tento cukor nie je o nič zdravší ako klasický biely cukor.

Treba mať na pamäti, že všetkého veľa škodí, a tak je to aj s trstinovým cukrom. V supermarketoch alebo klasických obchodíkoch pozorne čítajte obalovú etiketu, aby ste si trstinový cukor vybrali správne.